oceny uczniow

galerie zdjęć szkoły

Leśna Matematyka w Punkcie Przedszkolnym "Inspiracja"

LEŚNA MATEMATYKA W PUNKCIE PRZEDSZKOLNYM „INSPIRACJA”

 

Z czym można  połączyć wyprawy do lasu ? Z matematyką!

Na taki pomysł wpadli nauczyciele naszego przedszkola, nazwali swój projekt „Leśną matematyką” i dostali na jego realizację dofinansowanie z Fundacji mBanku (w ramach programu „Rosnę z matematyką”). 

Od lutego do czerwca 2023 roku Dzieciaki wraz z Rodzicami i Nauczycielami odbyli 4 spotkania warsztatowe. Były to wędrówki po lesie, połączone z odszukiwaniem i wykonywaniem różnych zadań matematycznych. Na pierwszej trasie przedszkolaki ćwiczyły używanie kompasów i prostych map terenowych, orientację w stronach świata  oraz w przestrzeni. Druga wędrówka rozwijała umiejętności tworzenia rytmów i kodowania. Trzecia trasa „Leśnej Matematyki” obfitowała w zadania w przeliczania i wykonywania działań w zakresie 50. A na czwartej wędrówce pojawiły się zadania z  szacowaniem
i mierzeniem długości, wysokości, szerokości i obwodów.

Każde z naszych spotkań kończyło się wspólnym ogniskiem i poczęstunkiem. Pogoda dopisała. Były wyzwania matematyczne i dużo radości z wykonywania zadań oraz wspólnie spędzonego czasu.

Opis projektu oraz opracowanie zawierające zestawy zadań matematycznych zaprezentowaliśmy nauczycielom z Przedszkola „Jutrzenka” oraz oddziałów przedszkolnych przy Pomorskiej Akademii Umiejętności a także studentkom pedagogiki przedszkolnej i wczesnoszkolnej Uniwersytetu Szczecińskiego. Opracowane zadania udostępniamy także wszystkim zainteresowanym osobom, na stronie internetowej przedszkola i szkoły.

Pomysł połączenia matematyki ze spacerami po lesie, uzyskane zainteresowanie zadaniami matematycznymi oraz wysoka frekwencja skłaniają nas do kontynuowania projektu w kolejnych latach. 

Do zobaczenia więc na kolejnych trasach „Leśnej Matematyki”!

A tutaj wymyślone i przygotowane zadania na nasze trasy! <--- KLIK!