oceny uczniow

galerie zdjęć szkoły

Historia Szkół Polsko - Amerykańskich

 2012-2020

Przez 10 lat  w naszej szkole wydarzyło się wiele.

        W 2011 utworzyliśmy Niepubliczny Punkt Przedszkolny w Międzyrzeczu  o wdzięcznej nazwie   „Jutrzenka”.  Po roku przekształciliśmy Punkt Przedszkolny w Niepubliczne  Przedszkole. 

       W 2016 roku przejęliśmy Szkołę Polsko-Niemiecką “Nasza Szkoła” , która początkowo miała poszerzony program języka niemieckiego, jednakże wkrótce zmieniliśmy nazwę na Polsko- Amerykańską Prywatną Szkołę nr 1,  a wraz z tą zmianą pojawiła się zwiększona liczba godzin języka angielskiego.

       Obie nasze szkoły  cieszą się dużym zainteresowaniem wśród rodziców i dzieci, dlatego wybudowaliśmy  w 2017 roku nowocześnie wyposażony  budynek  dla dzieci klas młodszych przy ul. Ks.  Piotra Wawrzyniaka 6 r,s,t,u.  W tym samym roku obchodziliśmy Jubileusz 25- lecia istnienia naszej szkoły. Na hucznym festynie  gościliśmy: absolwentów szkoły, pierwszych nauczycieli, licznych zaproszonych gości, rodziców i uczniów. Były wspomnienia, wspólne zdjęcia, część artystyczna, jubileuszowy tort i smaczny poczęstunek. Był to także czas wspomnień i prezentacji sukcesów placówki, bo warto wspomnieć, że uczniowie Polsko- Amerykańskiej Szkoły, w ciągu kilku lat, wzięli udział w różnych projektach m.in:

- W 2014 roku Szkoła otrzymała Honorowy Patronat  Prezydenta Miasta Szczecin, rok później  Szkoła Polsko- Amerykańska otrzymała certyfikat  Mecenatu Szczecina w realizacji Programu Edukacji Regionalnej “Moje Miasto Szczecin”,

 - Udział w projekcie ERASMUS+ SPORT AT SCHOOL  w roku szkolnym 2016/2017.  Celem Projektu jest promowanie aktywności sportowej w szkołach podstawowych, by tym sposobem walczyć z siedzącym trybem życia dzieci i ich zmniejszoną ruchliwością – hipokinezją w okresie dorastania. Program zrealizowany, w oparciu o innowatorskie rozwiązania, wyniki najnowszych badań naukowych w zakresie neurologii  ułatwiał wymianę praktyk między krajami – partnerami w w/w projekcie oraz wspierał budowę sieci, do której zostaną włączone Krajowe Federacje Karate we Włoszech, Francji, Niemczech, Hiszpanii, Polsce i Portugalii.

- Współpraca  i realizacja projektu polsko- niemieckiego „ H2O”, pod patronatem Wydziału Biologii  Uniwersytetu Szczecińskiego-  wzięliśmy udział w dwóch edycjach realizacji projektu  ( 2017 i 2018 rok).  Uczniowie klas VI, później VIII mieli okazję wziąć udział w badaniach biologicznych i chemicznych  w specjalistycznym laboratorium wód i środowiska.

-  Podsumowaniem projektów  i konkursów w 2017 roku było otrzymanie  certyfikatu, który szkoła zdobyła w Ogólnopolskim Konkursie „ ŚWIETLICA SZKOLNA PRZYJAZNA  UCZNIOWI” ;.

- Co roku kontynuujemy też projekty  językowe, w ramach których nasi uczniowie wyjeżdżają na wycieczki zagraniczne, gdzie sprawdzają swoje  nabyte umiejętności, poznają kulturę odwiedzanych krajów. Wycieczki organizowane są głównie do Londynu i Berlina i Czech.

 

- Dzięki Kiermaszowi Świątecznemu w 2017 roku pomogliśmy spełnić marzenia Franka i Tobiasza, którzy są podopiecznymi  Szczecińskiej Fundacji „ Mam Marzenie”.  Od 2018 wspieramy kolejną Fundację- OLIWIA .

Rok 2017 był rokiem reformy, na skutek której szkoła z sześcioletniej zmieniła strukturę  na ośmioletnią. My w kolejnych latach zmienialiśmy się i rozwijaliśmy się dalej:

- w 2018, w budynku przy ul. Wawrzyniaka 7 powstał Punkt Przedszkolny „Inspiracja”,

- w 2018 roku obchodziliśmy także 100- lecie Niepodległości Polski. O godzinie 11:11 przystąpiliśmy #doHymnu razem z innymi Szkołami w całej Polsce. 

Od kilkunastu lat  dyrekcja szkoły oraz kadra nauczycielska dba o wysoki poziom nauczania. Wspieramy uczniów w rozwijaniu zainteresowań i pasji, co skutkuje wysokimi wynikami w ogólnopolskich konkursach przedmiotowych i językowych, np.

-         rok szkolny 2014/2015-  III miejsce w kraju w konkursie z j. angielskiego ;

-         rok szkolny 2014/2015 - IV miejsce w kraju w konkursie z j. polskiego;

-         rok szkolny  2015/2016 - III miejsce w kraju w konkursie z j. polskiego;

-         rok szkolny 2016/2017 - III miejsce w kraju w ogólnopolskiej;

-         rok szkolny 2019/2020 - II miejsce w ogólnopolskim konkursie z j. angielskiego,

-         rok szkolny 2019/2020- I miejsce w kraju w ogólnopolskiej  olimpiadzie z j. niemieckiego  .

Nasi Uczniowie naszych szkół i przedszkoli oraz  Drodzy Rodzice i Pracownicy Placówek angażują się w akcje charytatywne:

-         od początku istnienia szkoły organizujemy Kiermasz  Świąteczny , podczas którego zbieramy pieniądze, wspierając Fundację „ Mam Marzenie” i Fundację „Oliwia”,

-         co roku uczniowie i Szkolne Koło Wolontariatu inicjują oraz prowadzą  różne akcje: Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy, zbiórkę darów dla Australii, wspieranie szczecińskiego TOZ-u.

Działalność ta sprawia nam to ogromną przyjemność i satysfakcję, bo możemy pomagać, wspierać i pielęgnować przy tym tradycję naszej szkoły oraz rozwijać idee działalności charytatywnej wśród naszych uczniów.

            W ramach nawiązywania relacji międzypokoleniowych i spotkań z ciekawymi ludźmi, najpierw do naszej szkoły przybył Pan Aleksander Doba, polski podróżnik i kajakarz, który samotnie przepłynął Ocean Atlantycki. Na spotkaniu z tym niesłychanie dzielnym człowiekiem mogliśmy poznać prawdziwą  historię z samotnej przeprawy przez Wielkie Wody.  W ramach projektu „ Szczecin Humanistyczny” prowadzonego przez Uniwersytet Szczeciński wzięliśmy udział  w spotkaniu autorski z Michałem Rusinek oraz prezentacji Jego książki „ Kto Ty jesteś ?”  . Nasi uczniowie wzięli także udział w warsztatach z ilustratorką książek dla dzieci Elżbietą Krygowską- Butlewską. Następnie nawiązaliśmy współpracę z  Klubem Seniora ACTIV, który powstał przy naszej szkole w 2015 . Dzięki tej współpracy organizowane są spotkania międzypokoleniowe, wspólne koncerty okolicznościowe, rajdy, wycieczki  oraz wspólne występy na rodzinnych festynach. 

             13 marca 2020 roku  szkoły w Polsce zostały zamknięte z powodu epidemii koronawirusa . Zmierzyliśmy się z systemem zdalnego nauczania.  Była to nowość dla nauczycieli, uczniów i rodziców, ale w grupie siła- daliśmy radę .

 

2011/2012

Dbając o zdrowy rozwój dzieci bierzemy udział w programie „Owoce w szkole” realizowanym przy współpracy z Agencją Rynku Rolnego. Program przeznaczony jest dla klas 1-3 i polega na dostarczaniu porcji warzyw i owoców do szkół, które następnie przekazują je swoim uczniom. Jednocześnie w szkole odbywają się zajęcia mające na celu przedstawienie dzieciom zasad zdrowego żywienia i korzyści z nich płynących.
Utworzyliśmy Uczniowski Klub Sportowy, którego celem jest organizowanie pozalekcyjnego czasu wolnego uczniów poprzez zachęcanie ich do różnych form aktywności fizycznej, uczestnictwo w imprezach sportowych, kształtowanie pozytywnych cech charakteru i osobowości poprzez uczestnictwo w realizacji zadań sportowych Klubu.
Nasi młodzi redaktorzy z gazetki szkolnej „Bez Endu” zostali docenieni przez Kurier Szczeciński, który nominował ich do nagrody głównej „Szkolnego Pulitzera 2011”.
Realizując rządowy projekt "Indywidualizacja procesu nauczania i wychowania uczniów klas I - III", finansowany ze środków EFS przez Ministerstwo Edukacji Narodowej wyposażyliśmy bazę szkoły w pomoce dydaktyczne. Korzystanie z zakupionych pomocy edukacyjnych pozwala w lepszy sposób rozwijać zainteresowania oraz zaspokajać indywidualne potrzeby każdego ucznia.
W maju 2012 roku z wielkim entuzjazmem i radością uczniów, rodziców i pracowników szkoły przeprowadziliśmy się do nowoczesnego, przyjaznego dzieciom budynku przy ul. Wawrzyniaka.
Podczas festynu - już w nowym miejscu - świętowaliśmy nie tylko otwarcie nowej szkoły ale również 20-lecie istnienia Polsko-Amerykańskich Szkół Prywatnych, na które przybyli uczniowie, rodzice, absolwenci szkoły, zaproszeni goście oraz szkoły współpracujące z nami. Mile spędziliśmy ten dzień podczas zabaw, występów, wspólnego grillowania i zawodów sportowych.
Gościł u nas w ramach towarzyskiej attache kulturalny Andrew B. Paul ze Stanów Zjednoczonych.
Uczestniczymy w programie "Szklanka mleka" realizowanym przy współpracy z Agencją Rynku Rolnego. Celem programu jest kształtowanie wśród dzieci i młodzieży dobrych nawyków żywieniowych poprzez promowanie spożycia mleka i przetworów mlecznych.
Przystąpiliśmy do programu rządowego RADOSNA SZKOŁA, który umożliwił stworzenie nowoczesnego placu i miejsca zabaw dla naszych milusińskich.
Nawiązaliśmy współpracę z Centrum Językowym Ivy School w ramach której poszerzamy umiejętności językowe naszych dzieci i rodziców.
W ramach corocznej przedświątecznej pomocy "Dzieci Dzieciom" odbyły się Jasełka, podczas których nie tylko występowały dzieci ale po raz pierwszy również nasi rodzice. Jak co roku zebrane środki przekazaliśmy na cele charytatywne.

2005/2010   

"Człowiek jest tak stworzony, że gdy coś zapala jego duszę, niemożliwości znikają".
Jean de La Fontaine
Innowacją Polsko - Amerykańskiej Szkoły Prywatnej w Szczecinie w nauczaniu języków obcych jest podział na konwersacje, w ramach których dzieci wzbogacają słownictwo i rozwijają umiejętność mówienia. Lekcje języka angielskiego i niemieckiego odbywają się także w sposób tradycyjny.
Szkoła rozpoczyna organizację wypoczynku letniego dla dzieci. Odwiedziliśmy już Beskid Sądecki, Góry Świętokrzyskie, Bory Tucholskie, Pojezierze Wielkopolskie. Uczniowie wzbogacili swoją wiedzę w zakresie przyrody, turystyki oraz języków obcych.
Z roku na rok rozwija się idea pomocy "Dzieci, dzieciom" w ramach Kiermaszu Świątecznego. Wspomagamy domy dziecka, zapraszamy do współpracy również rodziców.
Rozwinęliśmy pomoc opuszczonym zwierzętom, biorąc udział w corocznych akcjach organizowanych przez Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami. Przygotowujemy pokarm, dofinansowujemy schronisko, popularyzujemy program adopcji internetowej zwierząt.
W ramach integracji społeczności szkolnej zapoczątkowano wspólną zabawę dzieci, rodziców i nauczycieli na corocznym "Festynie Rodzinnym" organizowanym z okazji Dnia Dziecka. Prezentujemy nasze osiągnięcia teatralno - muzyczne, sportowe, nie zapominając o dobrej zabawie, wypoczynku i smacznym poczęstunku. Bawią się wspólnie dzieci, ich rodzice oraz nauczyciele.
Hucznie obchodziliśmy podczas "Festynu Rodzinnego" XV - lecie szkoły, na które przybyli również absolwenci. Spotkaniu towarzyszyło wiele sentymentalnych wzruszeń, refleksji i radości.   

Od 2006 roku uczniowie klasy VI przystępują do międzynarodowego certyfikatu KET z języka angielskiego. Przygotowywani są systematycznie na każdej lekcji oraz intensywnie prowadzonej konwersacji.2007 rok to nowe wyzwania dla uczniów klasy V. Przystępują z dużym powodzeniem do międzynarodowego certyfikatu Fit in Deutsche z języka niemieckiego.Nawiązaliśmy także współpracę ze Stowarzyszeniem Aiesec Polska, w ramach której gościmy w naszej szkole studentów z Brazylii, Japonii, Ameryki, Anglii, Australii. Uczniowie z wielkim zainteresowaniem poznają kulturę i zwyczaje krajów, z których pochodzą zaproszeni goście.
Wielu uczniów naszej szkoły działa także w dwóch kołach teatralnych: dla klas młodszych ( 0 - III ) oraz starszych "What's up?" ( IV - VI ). Przystępujemy do programu zajęć teatralnych we współpracy z Towarzystwem Kultury Teatralnej. Szczecińscy aktorzy przeprowadzają ciekawy cykl lekcji przybliżających sztukę teatralną młodemu widzowi. Systematycznie odbywa się także quiz teatralny "ABC teatru", który organizowany jest każdego roku w związku z Dniem Teatru dn. 27 marca.
Towarzyszy temu także przedstawienie teatralne przygotowane przez grupę "What's up?".
Zapoczątkowano także Przegląd Małych Form Teatralnych, podczas którego uczniowie klas 0-III popisują się zdolnościami aktorskimi.
Uczniowie wykazują duże zainteresowanie gazetką szkolną, w której chcą prezentować swoje osiągnięcia, drukować ciekawe opowiadania, wiersze, reportaże i wywiady. Reaktywowana gazetka szkolna nosi obecnie nazwę "Bez Endu". Dwumiesięcznik okazał się na tyle interesujący, że otrzymaliśmy nominację do Nagrody Głównej Szkolnego Pulitzera organizowanego przez "Kurier Szczeciński".
Uczniowie otrzymali także możliwość obcowania z muzyką podczas cyklicznych koncertów organizowanych przez Zamek Książąt Pomorskich.
Zapoczątkowano nową tradycję szkoły - odwiedzanie jarmarków bożonarodzeniowych w Berlinie. Wycieczka cieszy się, jak co roku, wielkim powodzeniem.
Dbamy nie tylko o rozwój umysłowy i duchowy, ale także o rozwój fizyczny. Nawiązaliśmy współpracę z klubem "Karate Samuraj", w ramach której nasi uczniowie osiągają sukcesy w kraju i za granicą podczas udziału w turniejach karate.
Aby nauka nie była przykrym obowiązkiem a przyjemnością, organizujemy w szkole warsztaty dla uczniów, rodziców i nauczycieli - EDUKACJA PRZEZ RUCH ( pani Doroty Dziamskiej ) oraz z pedagogiki zabawy ( metoda KLANZY ).
Z wielką przyjemnością odebraliśmy wiadomość, że zajęliśmy I miejsce w plebiscycie "Fajna Szkoła" organizowanym przez Głos Szczeciński. To właśnie dzieci i ich rodzice głosowali na naszą szkołę.
Warto także wspomnieć, że uczniowie Polsko - Amerykańskiej Szkoły Prywatnej otrzymali Nagrodę Prezydenta Miasta Szczecina za wybitne osiągnięcia w nauce.
W ciągu ostatnich 5 lat historii naszej szkoły wydarzyło się bardzo wiele: zainicjowaliśmy konkursy, konwersacje językowe, wypoczynek letni, ciekawe wycieczki oraz imprezy. Prowadzimy nauczanie nowymi metodami, nawiązaliśmy współpracę ze studentami z innych krajów. Dbamy o harmonijny rozwój naszych dzieci, pamiętając o zasadzie: "Uczyć i bawić".

 

2000/2005

Udział w międzynarodowym projekcie "Vanort" pilotowanym przez szkołę w Akarp, w którym uczestniczyły szkoły z Danii, Rosji ( okręg Kalinigrad ), Malty.
Spotkanie uczestników programu na Borholmie.
Z okazji Dnii Integracji Międzynarodowej szkoła gościła przedstawicieli szkól z Kaliningradu, Akarp, Malty, Gdyni.
Spotkanie uczestników programu na Borholmie.
Zorganizowanie i przeprowadzenie konkursu międzyszkolnego "Młody Polityk - Młody Europejczyk".
Pierwszy w historii test na zakończenie szkoły podstawowej
Po raz pierwszy szkoła organizuje półkolonie połączone z intensywną nauką języka angielskiego z udziałem lektorów amerykańskich.
Zorganizowano szereg imprez dla dzieci i rodziców z okazji 10 - lecia szkoły.
Przystąpiliśmy do międzynarodowego programu "Wiedza i Życie" prowadzonych przez szkołę w Akarp ze Szwecji.
W cyklu spotkań z wybitnymi ludźmi gościliśmy p. Marię Piotrowską wielolekrotną reprezentantkę Polski w piłce ręcznej oraz jej trenera Zygmunta Jakubika.
Z okazji dni otwartych szkoły uczniowie nasi zorganizowali spektakl pt."W krainie Śnieżki i Ekoludków" z którym odwiedziliśmy szczecińskie przedszkola.
Po raz drugi zorganizowaliśmy półkolonie z j. angielskim dla wszystkich dzieci ze Szczecina.
Przystąpiliśmy do programu "Zachodniopomorska Szkoła Jakości".
Bierzemy udział w wielu imprezach charytatywnych na rzecz innych dzieci.
Po raz pierwszy szkoła organizuje wypoczynek zimowy dla wszystkich dzieci ze Szczecina.
W ramach międzynarodowego programu "Wiedza i Życie" uczestniczyliśmy w warsztatach organizowanych przez szkołę w Szwecji.

.  

 1995/2000

Szkoła przystępuje do wojewódzkiego konkursu p.t. "Czysta Szkoła", w którym uzyskuje wyróżnienia.
Pożegnanie pierwszej w historii szkoły klasy ósmej, której wychowawczynią była pani Urszula Banaszak.
powstaje idea i odbywa się pierwsza edycja konkursu wojewódzkiego p.t. "Młody Polityk"; w jury konkursu zasiadali znani politycy, min. Minister Longin Komołowski, wojewoda zachodniopomorski, prezydent Szczecina. spotkanie wojewody zachodniopomorskiego z uczniami Szkoły.
Zainaugurowano tradycję organizowania Dni Integracji Międzynarodowej; przybliżające historię, kulturę i zwyczaje charakterystyczne dla państw, z których przyjechali uczniowie naszej szkoły - atrakcją zawsze są dania kuchni regionalnych;
wizyty przedstawicieli różnych placówek dyplomatycznych. Uczniami naszej szkoły były dzieci, które przyjechały z USA, Kanady, Peru, RPA, Wietnamu, Australii, Indii, Iraku, Turcji, Niemiec, Danii, Mołdawy, Norwegii, Ukrainy, Litwy, Finlandii, Czech i Rosji.

 

1992/1995

1 września, uroczyste rozpoczęcie działalności pierwszej w Szczecinie, Prywatnej Szkoły Podstawowej założonej przez rodzinę Kłoszewskich. Polsko - Amerykańska Prywatna szkoła Podstawowa w Szczecinie zainaugurowała swoje istnienie w pomieszczeniach Państwowego Ogniska Baletowego przy ul. H. Pobożnego, gdzie naukę pobierały dzieci w klasach 0 - IIIOd początku " dobrym duchem" szkoły była pani Rita Kłoszewska - Kawaler Orderu UśmiechuPierwszy uczeń zapisany w księdze uczniów ukończył naukę w klasie ósmej w roku 2000. grudzień - zorganizowano pierwszy charytatywny kiermasz Świąteczny, z którego dochód przekazano głównie Domowi Dziecka w Tanowie; ta forma aktywności uczniów, rodziców i nauczycieli weszła na trwałe do tradycji szkoły i organizowana jest w grudniu każdego roku. 1 września, uroczysta inauguracja roku szkolnego w budynku przy Al. Wojska Polskiego 111 dla uczniów klas 0 - V. Ukazał się pierwszy numer gazetki szkolnej ( jeszcze bez tytułu ) Grupa uczniów naszej szkoły pod opieką pani Patrycji Kłoszewskiej wyjechała na 3 tygodnie do szkoły w Sant Louis. odwiedził szkołę i spotkał się z całą społecznością ambasador Stanów Zjednoczonych Ameryki pan Nicolas Rey. pierwszy zorganizowany przez szkołę wakacyjny wyjazd na obóz wędrowny po Beskidzie Żywieckim

Galeria zdjęć: